Nachádzate sa tu

"Kysucké Himaláje" znova zdolané dvadsiatimi turistami! (2008)

7.-8.6.2008-VI.ročník diaľkového prechodu"Kysucké Himaláje"
V tomto roku boli odštartované znova dve kategórie tohoto náročného prechodu

I.kategória variant A-klasický
1.deň-38km/prevýšenie 1700m-zodpovedá 55km
2.deň-45km/prevýšenie 2200m-zodpovedá 67km čo je celkovo 122km

Štart o 5.00 hod.od Kultána v Radoli, začína výstupom na Vreteň 8199dm

II.kategória-variant B-zľahčený
1.deň-35km/prevýšenie 1400m-zodpovedá 49km
2.deň-30km/prevýšenie 1100m-zodpovedá 41km ---čo je celkovo 90km
Trasa bez Vretňa, Lieskovej, Javorského, Jakubovského vrchu a Žiaru-nahradené Jaseňom, Kamennou, Črchľou, Marťakovským a Blažkovským vrchom

Štart o 6.oo hod.od Kultána v Radoli, začína výstupom na Poľanu 8500dm

V sobotu ráno medzi piatou a šiestou hodinou odštartovalo celkom 52 zdatných turistov odhodlaných zdolať za vtedy ideálneho počasia všetkých 14-vrcholov "Kysuckých Himaláji" v oblasti Kysuckej vrchoviny, Kysuckých Beskyd, Javorského Beskydu a Javorníkov.
Prvá skupina, ktorá štartovala o piatej hodine po zdolaní Vretňa 8199dm sa spojila za Poľanou 8500dm na hrebeni Stien, ktorý spoločne prešli skoro celý až po sedlo pod Holým vrchom odkiaľ sme sa vybrali traverzovým chodníkom do sedla Skríželné kde sme mali prvú krátku prestávku tentoraz z peknými výhľadmi na dominanty Malej Fatry Rozsutce a Stoh. Odtiaľ sme pokračovali cez Obelec 8411dm do sedla Meriadov, ďalej popod Černatín k razcestníku nad Matuškou, ktorý bol na jedinom strome na rúbani po veternej kalamite, tu sme odbočili doprava cez rúbane s obnoveným značením smerom na Kykulu 8260dm. Po jej zdolaní diretisimou ďalej do sedla Korcháň cez Bartkov kopec až do sedla Rovne kde bola ďalšia kratšia obedná prestávka, pred zostupom do Klubiny. Tu sme sa všetci v pohostinstve Horal, ktoré bolo promtne posilnené šefom pánom Neslušanom, občerstvili a taktiež sa tu postretali aby sa mohlo po polhodinke o pol druhej hodine ešte bez daždivého počasia pokračovať už mimo značky po hrebeni nad Klubinskou dolinou, cez Jaseň 8096dm na Kamennú 8570dm s peknými výhľadmi na Zborovskú dolinu a čásť trasy, ktorú sme už mali za sebou. Tu nás prekvapila búrka, ďalej popod Úpratiská kde sme odbočili doľava a potom po modrej značke na Blažejovec 8311dm, po bočnom hrebeni cez ďalšie kalamitné rúbane s pekným pohľadom až na Vreteň, začiatok nášho pochodu. Tieto výhľady bývajú aj krajšie ale radšej by sme videli taký hustý les ako tam bol ešte pred pár rokmi. Za Kalinovým vrchom 8164dm nás čakal ešte pohľad na ďalšiu skázu, zdevastované rúbane, ktoré sa len tak ľahko nespamätajú aby nás znova potešili svojou krásou.
Potom od Zvonára už stále po hrebeni a modrej značke sme zostúpili rovno do cieľa prvého dňa penziónu Drevorubač v Oščadnici pri žel.stanici.Tu sme dorazili medzi 17.-18. hodinou čo bolo približne po 11-12.hod. chôdze od 14.hod. už za mrholenia,ale bolo to oproti vlaňajšiemu prechodu keď pršalo skoro celý deň omnoho prijatelnejšie počasie. Tu niektorí odišli domov aby sa mohli na druhý deň znova vrátiť na štart v Oščadnici alebo sa pripojiť niekde na trase.V penzione kde nás srdečne privítali manželia Lapihúskovci sa ubytovalo 25 turistov.Boli medzi nimi aj traja, ktorí si naplánovali bivakovať vonku v prírode ale lejak ich plány narušil a preto bivakovali vonku pod prístreškom penziónu. Po pikantnom guláši a osviežení sprchou a pivkom, po diskotéke sa nám vynikajúco sa nám vynikajúco zaspávalo a každý si poriadne oddýchol a nabral čerstvé sily.
Ráno po budíčku pred piatou hodinou a vydatných raňajkách sa skupina 23-tich Ačkárov presunula autobusom do Švancarov kde o siedmej hodine pokračovali v mokrom teréne po slabšom daždi v noci smerom na Lieskovú 8499dm a odtiaľ na Javorské 8445dm.Potom už ďalej po hrebeni a červenej značke dorazili do Čadce-Bukova.Tu sa oddelila skupinka Lenka Ponechalová,Ján Ivaška a Andrea Šimarová,ktorí potrebovali ísť domov.Po krátkom občerstvení pri kostole pokračovala skupina 20 Ačkárov po desiatej hodine smerom na Husárik odtiaľ na Briavu 8206dm.
Po zídení z Briavy sa pokračovalo cez osadu Vojty okolo kaplnky smerom na Vojtov vrch 8403dm odtiaľ chodníkom popod Chotárny kopec ale väčšina zdravo nažhavená aj cez vrchol.
Ďalej ponad osadu Blažkovci cez osadu u Bzilých na Marťakovský vrch 8543dm, ktroý sa nam odmenil pekným kruhovým výhľadom na okolité pohoria a vrchy,ktoré sme už zdolali a ktoré nás ešťe len čakajú.
Po zostupe na Petránky na Vrchrieku 8612dm po trávnatom hrebeni cez Jurdovce na Jakubovský vrch 8749dm, kde nás už zastihla búrka s vydatným dažďom ďalej po modrej cez Játiovce a Tabačkovce, Ostré na Žiar 8692dm z ktorého po zostupe a občerstvení ako aj presušení v hoteli Les ich čakal ešte prudký výstup na posledný vrchol "Kysuckých Himaláji" Jastrabie 8513dm a odtiaľ už cez Majtánky až do cieľa v K.N.Meste-Suľkov.
Po príchode do Suľkovskej pivárne-nášho hlavného stanu kde po privítaní s majiteľom pánom Ondrúškom, ktorý nám sponzorsky navaril veľmi vydatný ale hlavne chutný guláš pri jeho porcovaní mu pomáhal Braňo Neslušan.
Potom sme slávnostne odovzdali diplomy tým turistom, ktorí už dorazili ale s veľkým napätím sa čakalo ako budú postupne prichadzať adepti zdolania všetkých 14-vrcholov "Kysuckých Himaláji"-A-trasy. Po výše 12-hodinách okolo piatej najskôr dorazil náš sprievodca a značkár trasy Ondrej Tulec, ktorému sa to podarilo už po štvrtý krát celú trasu zdokumentoval aj pristrojom GPS a v mape budeme mať presnú trasu pochodu. Tentokrát s variantom keď prvý deň skončil v Čadci, kde aj ráno. Ďalej postupne okolo siedmej prišla silná skupinka ako prvá žena Katka Detková. Peter Šurin, Ľubomír Kuľjovský všetci už po druhý krát,Peter Šuška z Čadce ako aj Peter Húšťava z Oškerdy na prvý pokus. Postupne Janko Chromík z Turzovky, Ľubomír Kadák z Pov.Bystrice, Milan Šiška už po druhý krát ale tentokrát v pohode bez problémov. Ďalej skupinka s našimi sprievodcami Jaroslavom Stuchlíkom a Miroslavom Mazúrom, ktorí to už dokázali po piatý krát, ďalej to boli Darinka Tomašcová, Bohuš Bílek zo Žiliny ako aj najvzdialenejší účastníci Bratislavčania manželia Gleskovci Silvia a Slavomír už po druhý krát. Na záver okolo osmej hodiny skupina vedená obetavým a večne pozitívne naladeným Teodorom Braciníkom po tretí krát, Mária Jakubíková po druhý krát ako aj Ondrej Baránek po tretí krát a nováčkovia Jaroslav Tarana a Vladimír Greguš.
Potom sme všetci pri hudbe a prípitkoch šampanským od našich sponzorov Silvestra Pastvu a Ing. Jozefa Hudeka vychutnávavali vynikajúci guláš a pohostenie v Suľkovskej pivárni, našom hlavnom stane.
Tento ročník bol vynímočný aj tým, že nikto aj napriek daždivému počasiu s búrkami nemusel vzdať.
Tak isto treba poďakovať za vynikajúce výkony aj tým, ktorí zdolali všetkych 14-vrcholov B-trasy medzi ktorými boli Vierka Ivašková, Silvia Bajzová, Frederika Maťašovská , Ján Romančík z Čadce, Vladimír Urban, Martin Játi, ako aj sprievodcovia Roman Minarovič so psom-nonstop za 11hodín, Emil Chilý a František Žabka. Ďalej to bola skupinka, ktorá začínala v Klubine Capek Jaroslav, Tulcová Mária, Braciníková Eva, Švábiková Zdenka a Kubánek Ľubomír.
Skupinka z Pov. Bystrice vedená Igorom Novohradským, Viliam Haviar a Rudolf Rzesoto, ktorá začala prerchod A-trasou sa na druhý deň vybrala na B-trasu a bude mať dôvod sa vrátiť na Kysuce aj na budúci rok na prejdenie celej trasy -A.
Obdiv patrí takisto aj tým čo sa zúčastnili iba jeden deň,hlavne najmladší Tomáško Čadecký podal vynikájuci výkon a bude inšpiráciou aj pre ostatných TOM-z K. N. Mesta, že sa to dá len treba zabojovať a nelenošiť doma za počítačom. Ďalej to boli Zdenka Pekárková, Bohuš Galvánek, Ivan Kubík, Martin Tvrdý, Štefan Čadecký, Sýkorová Janka, Macášek Edo, Chovaňák Pavol, Peťková Božena a Dub Vasil zo Žiliny.
Poďakovať treba ale aj Stanovi Švaňovi, ktorý zabezpečoval prevoz batožiny do penzionu ako aj do cieľa v KNM, taktiež Rasťovi Kameništiakovi, ktorý pomáhal pri zabezpečovaní diplomov a propozícií, Jurajovi Jánošíkovi, ktorý nám urobil potlač s našim logom "Kys.Himaláji" na tričká a samozrejme aj personálu Suľkovskej pivárne, vedenému Jozefom Ondrúškom, Braňovi Neslušanovi ako aj našmu členovi Pavlovi Žabkovi, ktorý pomáhal pri varení gulášu. Taktiež manželom Lapihúskovym z penziónu "Drevorubač" v Oščadnici ako aj firme Fracho za občerstvenie, Petrovi Kajánkovi s predajne Beta-sport.
Všetkým sme udeli "Čestné diplomy Kys.Himaláji" za podporu pri organizácií tejto náročnej ale peknej akcie.