Nachádzate sa tu

Štefanský výstup na Vreteň 2018 - 37. ročník

Dňa 26.12.2018. usporiadal ŠKTKNM 37.r. Sv. Štefanského zimného výstupu na Vreteň - 819,9 mnm v Kysuckej vrchovine.

V skore ráno od 8,00 do 9,30 hod. pri teplote okolo +1°C , sa vybralo z Radole od pivárne u Kultána 491 zaprezentovaných účastníkov na 37. ročník - tradičného výstupu na Vreteň. Skutočný počet bol určite vyšší , nakoľko všetci sa nezapísali a tak odhadujem účasť min. na 550 a viac ľudí. Počasie na toto ročné obdobie bolo také, ani onaké - taký začiatok zimy, ako keby prišiel Martin na bielom koni. Troška snehu na začiatku chodníka čiapanica a blato. Aj napriek tomu ľudia šľapali na vrchol aby aspoň trochu odľahčili tie svoje napapané a prekrmené brušká. Nôžky a podaktorých bolela aj hlavička , skúsení mali zo sebou aj rôzné občerstvenie, pre deti koláčiky, čajík, dospelí zas lepšie tekutiny. Postupne cestou vyššie a vyššie bolo viac snehu, no postupne sa stávala s chodníka šmýkačka. Tí čo mali nesmeky-gumové mačky išli ako frajeri, ostatní si zasa užívali srandu keď niekto spadol, to bolo smiechu- ale v dobrom! Cesta na vrchol pripomínala akoby najskôr bolestný a potom slávnostný ruženec – najskôr bolesť, únava a utrpenie , no na vrchole už slávili  konečne koniec výstupového utrpenia na vrchol Vretňa. Tesne pod vrcholom turistov privítal turistický prístrešok a krásny drevený kríž. Tu sa väčšina ľudí občerstvila a posilnila, aj si pogratulovali, lietali aj bozky pred záverečným krátkym a miernym stúpačikom na vrchol. Na vrchole bolo už veľa snehu pomaly ako uprostred zimy, veď je to výška nad 800m.Tu sa účastníci zapísali do vrcholovej knihy návštev, navzájom si postískali ruky, hrude, ústa a poďme sa zohriať dolu do obecného úradu v Radoli .Väčšinou si cestu späť zvolili trasou ku kaplnke na medzivretenie, alebo aj výstupovú trasu. Postupne všetkých 491 zapísaných a prihlásených účastníkov zostúpilo v pohode a poriadku do cieľa v Radoli, do obecného úradu. Trasa merala približne 11km+450m prevýšenia, dosť náročná pre tých čo dožičili svojmu telu počas sviatkov viac kalórií ,ale tu sa ich zbavili aspoň čiastočne – gratulujem.

Na obecnom úrade v Radoli každý účastník obdržal pamätný list, poharček , magnetku s logom výstupu, malé občerstvenie, okrem toho mnoho iných mimoriadných cien obdržali aj ďalší účastníci , napr. :

najml.uč.:

                Matejninová M. 22-mesačná Lučenec

                Dršman B 2 r. Nesluša

                Ambrozaiová M 2 r. Lučenec              

najst.úč.:

               Šimun J, 86-r. Sokol ŽA

               Baláž P 78-r. ŠKT KNM

               Baránek O 78-r. ŠKT KNM

 

najvzdialenejší uč.:

              Maca J.+J +M +P - Holandsko

              Mraček F – Hradec Králové

              Čurinová L + S – Spišská Nová Ves

 

 najvernejší odd.:

              Sokol ŽA

              ŠKT KNM

 

najpočetnejšia rodina :

              Dubeňová - 14-čl. Radoľa

              Mácová- 9-čl. KNM

              Tichá - 8-čl. Radoľa

 

Ďalší účastnici z :

 

Levic, Ć Tešína, Třinca, Bratislavy, Spišskej Novej Vsy, Brezna, Diviakov ,Ružomberka, Žiliny, Lučenca, Budatína, Opavy, Čadce, Rudiny, Stašková, Čierneho , H. Vadičova, Oščadnice, Nesluše, Krásna /Kysucou, Radôstky, KNM, Radole a z celého širokého okolia.

 

Nutné poďakovať ľuďom čo majú dobré srdce a pomôžu finančnými a vecnými darmi k tejto turistickej akcií ktorá patrí k najväčším a najlepším vrcholovým akciám na severe Slovenska .

Ďakujem :

Sklenárstvo u Jakuba, Obec Radoľa, Pohostinstvo u Mičiana, Code s.r.o., Drogéria Bona, Stavbyt Radola, Tlačiareň Jánošík, Piváreň u Kultána, K&K s.r.o., Mestský úrad KNM, Občerstvenie Zásek, Hostinec u Pražačky, Marpal s.r.o., Čistiace práce KNM, Station PUB DOALL s.r.o

                                                                                                                    Teodor Bráciník