Nachádzate sa tu

Návšteva Považského Inovca

Na Topoľčianskom hrade

Ďalší autobusový zájazd v tohtoročnej sezóne, ktorý organizoval Športklub turistiky Kysucké Nové Mesto sa konal 5. mája 2019 do Považského Inovca. Pôvodný zámer realizácie tohto zájazdu v minulom roku nevyšiel, tak dúfame, že tento rok si lokalitu naplno vychutnáme. Hlavnými cieľmi boli hrady Tematín a Topoľčiansky, pre mnohých neznáma Panská Javorina (nedávno tam bola vybudovaná rozhľadňa s útulňou) a rekreačné stredisko Bezovec. Ako to nakoniec dopadlo, popíšem v nasledujúcich riadkoch.

Už predbežné predpovede nehlásili prívetivé počasie. Mal byť dážď, ochladenie a ešte k tomu silný vietor. Tak sa aj nakoniec stalo. Aj keď počas cesty smerom na Topoľčiansky hrad sa ukazovalo, že prestane aspoň pršať, po vstupe do lokality Považského Inovca sa rozpršalo, ako sa patrí. Vravíme si: vlahy je treba. Len či jej nebolo až príliš?

Už po vystúpení z autobusu nás privítal dážď so silným severným vetrom. Kto mal dáždnik, mal čo robiť, aby oň neprišiel. Nahadzujeme pláštenky, bundy a so sprievodom čudujúcich sa okoloidúcich smerujeme na Topoľčiansky hrad. Tam síce fúkalo menej, zato dážď nás sprevádzal počas celej návštevy. Navyše dominantnú vežu otvárali až približne o hodinu po našom plánovanom odchode. Tak sme sa rozdelili na dve skupiny. Väčšina účastníkov ostala na hrade, plánovaná trasa na Panskú Javorinu sa nakoniec zrušila, druhá, šesťčlenná skupinka pokračovala v „objatí“ vetra a dažďa smerom na Novú Lehotu. Po spevnenej ceste sa šlo dobre, topánky zatiaľ odolávali. Dáždniky vzhľadom na silný vietor nemalo zmysel vyberať. Pod opustenými garážami nachádzame zakryté miesto, kde dopĺňame zásoby tekutín, výhradne vo forme čaju. Nasledovalo krátke, ale pomerne strmé stúpanie s pohľadmi na Topoľčiansky hrad. Po ňom nás čakala trasa dolinou po spevnenej ceste až do Novej Lehoty. Keďže prešla už povestná deviata aj desiata hodina (ktorá rozhoduje), prestali sme dúfať v zlepšenie počasia. V Novej Lehote objavujeme krčmu, známu z televízneho seriálu Horná Dolná. Fotografia samozrejme nesmela chýbať! Po ceste na Bezovec stretávame našich turistov. Dozvedáme sa od nich, že všetky chaty a ďalšie zariadenia s možnosťou občerstvenia sú zatvorené. Žeby medzisezóna? Pokračujeme ďalej stúpaním popod Bezovec. Tam sa začína dážď meniť na sneh. Žeby traja zamrznutí tak skoro? Na druhej strane, v minulosti nebolo sneženie začiatkom mája nič neobvyklé. Skôr sa to však prejavilo v severnejšie položených lokalitách. Keďže sa pohybujeme v nadmorskej výške cca 600 metrov, niet sa teda čomu čudovať. Hrebeňovým chodníkom v objatí už len „hydroradovánok“ pokračujeme zvlneným terénom na hrad Tematín. Tento stredoveký hrad z 13. storočia od roku 2007 zachraňujú dobrovoľníci z OZ Hrad Tematín.  Vzhľadom na počasie sa jeho prehliadkou veľmi dlho nezdržiavame. Tesne pod hradom dávame poslednú zastávku na doplnenie tekutín a niečoho pod zub. Nakoniec nás čaká už len zostup do doliny, ktorá končí v obci Lúka, kde na nás čaká pristavený autobus.

Aj napriek nepriaznivému počasiu môžeme skonštatovať, že zájazd sa vydaril. Smolu sme mali pri zavretých občerstvovacích zariadeniach na Bezovci, ktoré by hlavne v tomto počasí padli vhod. Jedinou možnou výhodou bolo preverenie nepremokavosti našej turistickej výstroje, akými boli najmä bundy a pláštenky. Pevne dúfame, že ďalšie zájazdy sa budú konať už v prívetivejšom počasí a že tento druh turistickej výstroje bude na dlhšiu dobu odpočívať minimálne v našich batohoch.

                                                                                                                Text a foto: Dušan Šrenkel