Nachádzate sa tu

Výstup na Veľkú Raču, stretnutie priaznivcov Klubu turistov Kysúc

Na Úpratiskách pod Veľkou Račou

Na 8. májový deň pripadá štátny sviatok, ktorým si pripomíname deň ukončenia druhej svetovej vojny, najväčšieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva. Na počesť skončenia vojny a nášho oslobodenia usporadúvajú kysuckí turisti výstup na Veľkú Raču, ktorý býva spojený so spomienkou na padlých vojakov počas oslobodenia Kysúc pri pamätníku na Úpratiskách. Zároveň sa počas tejto akcie koná stretnutie Klubu turistov Kysúc, ktorý zastrešuje turistické oddiely na celých Kysuciach.

Ako po iné roky vedie na vrchol Veľkej Rače, ale aj na Úpratiská viacero výstupových trás. Najviac využívané sú trasy z Oščadnice, Dedovky, Oščadnice - vyšného konca cez osadu Moskaľovci a okolo kaplnky na Príslope, prípadne z Oščadnice, železničnej zastávky cez Kalinov vrch. Početná skupina, ktorú tvorili hlavne deti, mládež a ich sprievodcovia z turistického oddielu mládeže s výstižným názvom Draci, začala výstup z rodného Zborova nad Bystricou.

Po daždivých a miestami aj zasnežených dňoch sa konečne ukázalo polooblačné počasie. Teploty boli príjemné, ako sa na máj patrí. Prvou spoločnou zastávkou všetkých výstupových trás bol práve pamätník na Úpratiskách. Tam prebehla spomienková slávnosť, spojená s kladením vencov padlým vojakom počas oslobodenia Kysúc. Po nej nasledoval príhovor pána Milana Parša z turistického oddielu TJ SNP Čadca, hlavného organizátora tejto spomienkovej akcie. Potešil ho hlavne pomerne vysoký počet detí a mládeže na tomto spomienkovom akte.

Nasledujúce kroky viedli k chatám na Rači, kde mnohí z nás využili možnosť občerstvenia, ktorému dominoval okrem klasických pochutín aj vynikajúci guláš. Niektorí z nás využili počasie a smerovali na vrchol Veľkej Rače. Po ceste bolo viacero polámaných stromov ako následok terajšej zimy. Skonštatujeme, že už sme dlho nezažili toľko polámaných stromov, čo pripisujeme náhlemu, silnému sneženiu a silnému vetru, ktorý panoval cez túto zimu. Klimatické zmeny sa prejavujú, žiaľ, aj týmto spôsobom. Našťastie trasa bola prechodná, a tak sme si mohli užívať výhľady z vrcholu Veľkej Rače, pričom nesmelo chýbať ani občerstvenie na „poľskej“ chate tesne pod vrcholom. Po ceste nachádzame ešte napadané zvyšky snehu, predovšetkým po nedávnom ochladení. Počas akcie stretávame partiu cyklistov, ktorí využili výstupovú trasu z Klubinskej doliny do sedla pod Orlom a odtiaľ na vrchol Veľkej Rače. Dostávame od nich informáciu o popadaných stromoch, najmä pod sedlom pod Orlom. To niektorých z nás odrádza zostupovať smerom na Starú, resp. Novú Bystricu. Radšej teda volíme prakticky bezproblémové chodníky, najmä do Oščadnice, Dedovky.  

Len pre zaujímavosť: Pod vrcholom Veľkej Rače, pri hornej stanici lanovky z Dedovky vyrastá nová rozhľadňa. Jej výška bude 16 metrov, zatiaľ je hotový len betónový základ. Po jej dokončení sa otvoria širšie pohľady na hrebeň Malej Fatry, do doliny Oščadnice, na hrebeň Javorského a Lieskovej, ako aj na Moravsko-sliezske Beskydy. Dúfajme, že si tieto pohľady užijeme čím skôr.

                                                                                                                    Text a foto: Dušan Šrenkel