Nachádzate sa tu

Z Pusteven na Radegast a Radhošť

V poslednú prázdninovú sobotu tohto roka sa konal autobusový výlet za hranice ku susedom Moravákom, ktorého východiskovým bodom boli Pustevny vo výške 1018 metrov. Tu nás ráno privítalo pekné počasie, ktoré sme, dúfali, že zostane bez dažďa.

Od Pusteven sme v pohodovom tempe pokračovali cez vyhliadkový altánok Cyrilika vo výške 1055 metrov ku soche Radegasta. Chodník bol striedavo asfaltový, na začiatku ku altánku bolo pár schodov alebo spevnený chodník, vhodný aj na bicykel. Trasu lemovali náučné tabule. Z nich sme sa dozvedeli napríklad to, že autorom sochy Radegasta a súsošia Cyrila a Metoda pri kaplnke je Albín Polášek, ktorý ešte ako mladý odišiel do Ameriky. Tu sa z neho stal významný sochár. V roku 1929 tu vytvoril obidve diela, ktoré nechal na svoje náklady previezť na Moravu. Turistov bolo na hrebeni pomenej, stretli sme tu aj cyklistov. Cestou sme sa zastavili v horskom hoteli Radegast kde sme sa osviežili podľa toho, na čo mal kto chuť. Deti sa si tu prešli aj chodník pre bosé nohy s rôznymi povrchmi. Ku kaplnke, ktorá bola otvorená, a tak sme si ju mohli pozrieť aj zvnútra, to bolo odtiaľto iba na skok. Dali sa tu kúpiť pohľadnice, magnetky aj leporelá s popismi výhľadových kopcov naokolo. V údolí na niektorých miestach bola ešte aj pred obedom hmla. Výhľady sme si mohli pozrieť aj z horného poschodia kaplnky, kde sa dalo vyjsť za poplatok 5 Kč. Neďaleko na Veľkom Javorníku trónila pekná rozhľadňa. Časť turistov sa vrátila od kaplnky rovnakou trasou a navštívila Chodník v korunách stromov – Stezku Valašska, ktorá  je asi 15 minút chôdze od Pusteven opačným smerom. Časť schádzala z hrebeňa pešo cez Velkú Polanu, kde sa ešte v roku 1956 pásli ovce a bol tu salaš. Odtiaľto bol pekný pohľad na kaplnku a horský hotel na hrebeni. Potom sme už schádzali v lese bez výhľadov, ale v tieni, a po širokej ceste a tak tu bolo príjemne. Bol tu aj pretek, a tak sme povzbudzovali bežcov zbiehajúcich z hrebeňa. Stále sme sledovali červenú značku, ktorá nás priviedla až do Rožňova pod Radhoštom. Celkovo sme zišli asi 700 výškových metrov. Tu sme sa  posilnili na terase v reštaurácii oproti kúpalisku. Čas do odchodu autobusu strávili deti na kúpalisku, či v hracom parku, kde si zahrali minigolf. Dospelí boli v skanzene, kde sa dajú pozrieť až tri okruhy – Drevené mestečko, Mlynská dolina a Valašská dedina. Pre posedenie v krčme v skanzene si musíte kúpiť vstupenku. Stihli sme si aj na námestí neďaleko skanzenu dať točenú zmrzlinu, pri námestí sme objavili ďalšie detské ihriská. O 15.30 sme všetci spokojní odchádzali na spiatočnú cestu autobusom Počasie vydržalo ako na objednávku, pár kvapiek dažďa padlo cestou cez Čadcou.

Pre návštevu samotného skanzenu Valašska odporúčam si vyhradiť samostatný deň alebo aspoň poldeň, ak si ho chcete pozrieť celý. Blízko skanzenu stojí na malom zalesnenom kopci aj po architektonickej stránke zaujímavá Jurkovičova rozhľadňa, ktorú navštívime možno niekedy inokedy. Táto lokalita má čo ponúknuť, či turisticky, či kultúrne.

Výlet sa podaril, ďakujeme všetkým účastníkom za milú atmosféru, ktorú vytvárali, organizátorom zájazdu a aj pánovi vodičovi.

Jana Bílešová