Nachádzate sa tu

Otvorenie turistickej sezóny na Marťákovskom vrchu

Aj tento rok sa koncom apríla, presnejšie 28.4. konalo otvorenie turistickej sezóny na Marťákovskom vrchu. Aj keď nám počasie veľmi neprialo, zišlo sa tu mnoho priaznivcov turistiky.

Ráno časť turistov z Kysuckého Nového mesta nastupovala na autobusový spoj do Nesluše, kde sme vystupovali na hornom konci. Odtiaľto sme postupovali najprv po žltej značke. Začiatočné prudšie stúpanie sme zvládli bez problémov, avšak ešte pred Mičekovcami začalo pršať, a tak sme vytiahli pršiplášte, či dáždniky. Aj napriek horšiemu počasiu bolo badať, ako sa jarná príroda prebúdza a ako sa všetko naokolo začína zelenať. Od Mičekov už mala trasa menšie stúpanie. Postupne sme prešli aj cez Vrchrieku nad Petránkami. Tu strieda modrú značku červená, ktorá sem prichádza od Jakubovského vrchu. Bolo oblačno a hmla, čo bránilo lepším výhľadom. Za Petránkami sme už vyzerali rozhľadňu na Marťákovskom vrchu, ktorá bola dobre viditeľná. Pri rozhľadni bolo pod prístreškami pripravené občerstvenie a na ohnisku horela vatra a dalo sa opekať. To sme využili, aby sme sa pri opekaní aj zahriali teplom ohňa a potom aj zasýtili opekanými špekáčkami, či inými dobrotami. Hoci výhľadom počasie neprialo, vyšli sme aj na vyhliadkovú plošinu na rozhľadni, pred dažďom sme tu boli krytí. Vypočuli sme si príhovory ku otvoreniu sezóny a potom už nasledovala zábava a rozhovory s turistami o ďalších turistických plánoch. Potešili sme sa, keď prestalo pršať. Nálada bola výborná. Možností, ako sa vrátiť pešo naspäť bolo viacero. My sme využili pre návrat chodník okolo kaplnky na Petránkach cez osadu do Bzdilých do Ochodnice. Nad Ochodnicou nás nepotešili nové holoruby – miesta, kde ešte nedávno stál les, sú už bez lesa. Je to veru smutný pohľad na krajinu. Z Ochodnice sme si cestu zjednodušili – prišlo sem pre nás auto so šoférom.

Otvorenie turistickej sezóny je každoročne veselou a príjemnou akciou, ktorá má svoje čaro, a to vďaka turistom, ktorí sa na Marťákovskom kopci stretnú zo všetkých smerov a vedia bez ohľadu na počasie vytvoriť výbornú atmosféru. To sa potvrdilo aj tento rok.

Vďaka všetkým, ktorí neváhali vstať ráno z postele a prejsť pár kilometrov pešo alebo na bicykli!   Taktiež vďaka tým, ktorí sa pričinili o občerstvenie, ktoré nás na Marťákovskom vrchu čakalo a o organizáciu celého turistického podujatia.

Jana Bílešová