Nachádzate sa tu

Kysucká 35-ka

Čo je to kysucká 35-tka?

Je to turistická akcia ktorá meria 35km / 1100m prevýšenia a koná sa v lete ako pešia a cyklo  turistika a v zime na bežkách, ale aj na pešo. Začala sa organizovať už od roku 1977. Trasa sa v niektorých úsekoch po dobu trvania čiastočne menila.
Trasa vedie okolo celej Vadičovskej doliny. Zimná začína v Radoli, ďalej okolo kopca Vreteň, okolo kaplnky nad Kotrčinou Lúčkou, pod sedlo Žiarce, s. pod Magurou, s.Zlieň, Obelec, Skriželné, popod Steny ku krížu pod Poľanou a do Budatinskej Lehoty a Radole. Letná vedie zasa opačne. Každý rok sa trasa vopred upravuje, prešľapáva, presekáva a neznačené časti trasy sa označujú faborkami. Keď boli ideálne snehové podmienky tak účasť presahovala cez 200 ľudí. Tento rok bol výnimočný, mal sa konať 44. ročník. Ale vládne nám tu Covid 19 a tak aj sneh sa bal napadať, lebo ľudia sa boja vychádzať. Podaktorí sa samostatne vybrali prebehnúť na niektoré úseky tejto trasy koncom druhého januárového týždňa. Primrzlo, bolo pomerne chladno a aj snehu parádne prisýpalo. Boli to podmienky ako stvorené na bežkovanie. V sobotu síce pod mrakom no ale v nedeľu už fantastické podmienky. Kopu prašanového snehu a slniečko sa tešilo že sa naň prišiel už konečne niekto usmiať.
Pohyb v takejto krásne zasneženej prírode Vám dal obrovskú dávku čistého vzduch ,vitamínu D, imunity, pozitívneho myslenia a odstránenia stresu. Do tejto prírodnej lekárne si prišlo tieto lieky vybrať veľa ľudí. Koncom tretieho týždňa tohto roku najmä z piatka na sobotu 23.1. príroda už robila tiež očistu. Postrekovala očistným dažďom stromy, hory, doly, krásny sneh. No nedala si poradiť od tradícii, veď  anuárová zima prinášala vždy mrazy a sneh, a nie dážď. Ale vyššia moc rozhoduje. Ešte šťastie že keď som odhadzoval sneh ku vchodu do činžiaku tak som si ho dal sušiť na horšie časy. Správnemu turistovi nevadí vietor, dážď, ani blato, ani ťažký mokrý sneh z ktorého ostalo len torzo. Niektorí sa aj tak v sobotu samostatne vydávajú na časť 35-tky z Hajnic  popod Steny a do Radole. V peknom čistom raz hustom potom riedkom blate a riadnom vetre vynášam bežky v rukách až do sedla Skríželné (výška 720m ). V žľaboch sa vytvárajú potôčky a potoky z topiaceho sa snehu. Tu už pripínam bežky a dávaj ďalej. Mierne mrholí, časom prestáva, aj bežky ešte občas zhadzujem a opäť nahadzujem a veziem sa. Dochádzam pod Holý vrch a opäť stúpam. Päť km pred cieľom mám malú občerstvovačku a pokračujem na bežkách až ku krížu pod Poľanou. Tu s bežkami končím a zasa po parádnom blate až ku krížu ponad Budatínskou Lehotou, odtiaľto po lúkach a tráve do B. Lehoty a Radole .Neskôr sa dozvedám že aj okolo kopca Zlieň sa motali pešiaci. Pobyt a pohyb v prírode aj keď je počasie vrtošivé a protivné ako voda v topánkach, vždy vás niečím obohatí, obdarí a poteší. Je to paráda keď máte všetko mokré, blato skoro až po krk, ale vymazané všetky negatívne myšlienky, informácie ale čerstvo nabite baterky do ďalšieho fungovania. Je to krásny zážitok s pohľadov aj keď ste mali výhľad len na hmlu, ťažké mraky, občas na nejaký kopec a blato. No predošlý týždeň mi dal toľko energie a sily, že jej mám na zdolanie akej koľ vek prekážky - hovoria o tom aj fotky, aj s nich ide obrovská energia, radosť a potešenie.
Nakoniec keď prechádzam po moste cez rieku Kysuca do mesta vidno koľko nabrala síl a je s nej teraz riadna rieka.

Za ŠKT KNM: Teodor Bráciník