Nachádzate sa tu

Kysucké Himaláje 2011 (9. ročník)

"Kysucké Himaláje" opäť zdolané, pätnástimi "diaľkoplazmi".

I. deň: Štart o 5.00 hod.od Kultána v Radoli, začína výstupom na Vreteň 8199dm, potom Poľana 8500m, Skríželné, Obelec 8411dm, s.Meriadov, traverz Černatína, Kykula 8260dm, s.Korcháň, Bartkov kopec, s.Rovne, Klubina - prestávka, občerstvenie, Blažejovec 8311dm, Kalinový vrch 8164dm, Oščadnica,Drevorubač záver I.dňa, kde nás čakal výborný guláš , ktorý uvarili manželia Lapihúskovci.
II.deň: Švancarovci, Liesková 8499dm, Javorské 8445dm, Čadca, Briava 8206dm, Vojtov vrch 8403dm, traverz Chotárneho kopca, Petránky, Vrchrieka 8612dm, Jurdovci, Jakubovský vrch 8749dm, Žiar 8692dm, Nesluša a na záver Jastrabie 8513dm. Odtiaľ do Suľkovskej pivárne, hlavného stanu, kde nám pripravil kvalitné klobásy Jozef Ondrúšek. Potom sme slávnostne odovzdali diplomy turistom B trasy, ktorí už dorazili ale s veľkým napätím sa čakalo ako budú postupne prichadzať adepti zdolania všetkých 14-vrcholov "Kysuckých Himaláji" A-trasy.
Po výše 10-hodinách okolo pol piatej najskôr dorazil Roman Minarovič (2x). Pred šiestou prišli Julius Peťko a Vlado Šadlák (3x) a s nimi Pavol Frolo (1x). Pred pol deviatou prišla skupina 11 "diaľkoplazov" s dvoma ženami. Máriou Jakubíkovou (5x) ako aj nováčik Erika Kubaščíková, ktorej sa to podarilo na prvý pokus. Ďalej to boli Svrček Tibor (2x), Czebe Tibor (3x), Greguš Vladimír, Bílek Bohumil (4x), nováčkovia Daniel Čierny a Jaroslav Jankovič na prvý pokus. Potom už naši sprievodcovia Jaroslav Stuchlík s Miroslavom Mazúrom (8x) a na záver obetavý a večne pozitívne naladený Teodor Braciník (6x), ktorý vždy povzbudzoval tých, ktorí to chceli vzdať. Trinásť vrcholov zdolal najstarší účastník zo Zvolena, ktorý si už netrúfal na posledné stúpanie na Jastrabie, možno nabudúce sa mu to podarí. Patril do trojčlenej skupinky zo Zvolena, ktorí nechceli pred štartom veriť, kde že sa na Kysuciach nazbiera také veľké celkové prevýšenie 3900metrov. Už uverili a otestovaili si to na vlastných nohách. Vynikajúce výkony podali aj ďalší, ktorí absolvovali prvý deň vrcholy A-trasy a druhý deň B-trasy, alebo iné kombinácie Machala Peter, Poláková Jarka, Pekárková Zdenka, Papučík Ondrej, Gregušová Janka ako aj spomínaní Zvolenčania Szabo Roman a Strelec Stanislav ako aj najmladší účastník Jarko Jankovič (16 ročný).

II.kategória variant B, zľahčený: 65km/prevýšenie 2500m (odpovedá asi 90km).
Tak isto treba poďakovať za vynikajúce výkony aj tým, ktorí zdolali všetkych 14 vrcholov B-trasy medzi ktorými boli Eliška Ponechalová, Janka Zichová so psom Akio Rei Iremirom, ktorý dostal takisto zabrať v sparnom počasí pred búrkou, Kubánek Ľubomír, Peter Balek, Vlček Peter, Šrenkel Dušan, Janík Milan, Pílková Gabika, Játiová Jolanka, Mečárová Eva z Nitry (rodáčka z Kysúc), manželia Kosorinovci Vlasta a Dominik z Dubnice, Chilý Emil, Urban Vlado, Koleno Marián, Baránek Ondrej, Capek Jaroslav a sprievodca František Žabka.
Obdiv patrí takisto aj tým čo sa zúčastnili iba jeden deň ako Bohuš Galvánek pre inú akciu preto absolvoval aspoň prvý deň aby sa mohol znova nadýchať atmosféry v skupine zdatných turistov, ďalej to boli Martin Tvrdý, Mária Ondrušková, Adam Tabaček, Martin Tvrdý ml., Ďurana Miroslav, Zuščák Matej.
Tentokrát sme mali aj prieskumníkov na horských bicykloch,ktorí absolvovali upravenú trasu a boli to naši členovia Peter Kurka, Martin Játi, Kupčík Rostislav ako aj náš znáčkár a sprievodca na trase Ondrej Tulec, ktorý absolvoval najdlhšiu trasu na pešo už 5x ale tento ročník si to užíval v sedle bicykla.

Poďakovať treba aj Stankovi Švaňovi, ktorý zabezpečoval prepravu batožiny, Igorovi Kubíkovi, ktorý zabezpečil výrobu diplomov, Petrovi Kajánkovi s B-sportu, Majcherovi Radovanovi ako aj Silvestrovi Pastvovi z firmy Instal za občerstvenie a pohostenie šampanským ako aj Ondruškovej Márií s personálom Suľkovskej pivárne za vynikajúcu obsluhu a vydaj chutných klobás. Všetkým sme udelili pamätné listy za podporu pri organizovaní tejto náročnej turistickej akcie. Celkom sa akcii zúčastnilo 59 turistov aj napriek predpovediam búrkového počasia (čo sa aj splnilo) po oba dni. Našťastie to netrvalo dlho, a potom bolo už len pekne a teplo. Akcie sa nezúčastnili len členovia ŠKT-KNM ale aj turisti zo širokého okolia, čo náš veľmi teší.
Počas uplynulých deviatich ročníkov sa podarilo zdolať všetkých 14 vrcholov A-kategórie už 53 turistom, z ktorých 25 ich trasu absolvovalo viac krát. Takže celkový počet účastníkov sa uctihodne rozrastá a veríme, že po chystaných úpravách nás bude v budúcom roku 2012 určite ešte viac, lebo to bude jubilejný 10.ročník a ten musí stať za to.

Takéto veľmi náročné akcie sa nedajú robiť bez podpory turistického oddielu ŠKT-KNM, ktorý je od roku 2009 členom MŠK K.N.Mesto, aj od mesta ako aj priazne pre šport v K.N.Meste, od pána primátora Ing.Jána Hartela. Touto cestou im Všetkým veľmi pekne v mene všetkých členov ďakujem.

Žabka František predseda ŠKT-KNM.