Nachádzate sa tu

Kysucké Himaláje 2012 (10. ročník)

V dňoch 2.-3.6. 2012 sa konal už 10. ročník diaľkového pochodu "Kysucké Himaláje". Tento rok zdolaho všetkých 14 vrchlov 17 zdatných turistov. Ako po minulé ročníky aj tento boli odštartované dve kategórie tohto náročného diaľkového prechodu.
I. kategória, variant A, klasický: 83km/prevýšenie 3900m odpovedá asi 122km
Štart o 5.00 hod.od Kultána v Radoli, začína výstupom na Vreteň 8199dm, potom Poľana 8500m, Skríželné, Obelec 8411dm, s.Meriadov, traverz Černatína, Kykula 8260dm, s.Korcháň, Bartkov kopec, s.Rovne, Klubina, prestávka, občerstvenie, Blažejovec 8311dm, Kalinový vrch 8164dm, Oščadnica,,Drevorubač záver I.dňa, kde nás čakal výborný guláš, ktorý uvarili manželia Lapihúskovci. II.deňpokračuje po trase Švancarovci, Liesková 8499dm, Javorské 8445dm, Čadca, Briava 8206dm, Vojtov vrch 8403dm, traverz Chot.kopca, Petránky, Vrchrieka 8612dm, Jurdovci, Jakubovský vrch 8749dm, Žiar 8692dm, Nesluša a na záver Jastrabie 8513dm. Odtiaľ potom do Suľkovskej pivárne, hlavného stanu, kde nám pripravil kvalitné klobásy Jozef Ondrúšek. Pokračovalo sa slavnostným odovzdávaním diplomov turistom B trasy, ktorí už dorazili ale s veľkým napätím sa čakalo ako budú postupne prichadzať adepti zdolania všetkých 14 vrcholov "Kysuckých Himaláji" A trasy.
Po výše 10-hodinách okolo pol štvrtej najskôr dorazil Roman Minarovič, ktorý trasu absolvoval už po tretí krát, ďalej potom po štvrtej prišiel Julius Peťko a Vlado Šadlák po štvrtý krát a s nimi Pavol Frolo podruhý krát. Potom už pred pol deviatou prišla už celá skupina 13 diaľkoplazov s troma ženami, Máriou Jakubíkovou ta už trasu zdolala po šiestýkrát ďalej Erika Kubaščíková a Lenka Ponechalová, ktorým sa to podarilo už po druhý krát. Ďalej Tibor Czebe po štvrtý krát, Vladimír Greguš po piaty krát, Ivan Snopko po šiesty krát, nováčkovia Marián Koleno, Roman Szabó, Dušan Šrenkel, Ferdinand Ferenc ako aj tentokrát najmladší iba šestnásťročný Ľubomír Vlček na prvý pokus. Potom už naši sprievodcovia Jaroslav Stuchlík s Miroslavom Mazúrom, ktorí to už dokázali po deviaty krát. Doprovod a morálnu podporu im tentokrát robil Adam Tabaček, ktorý už taktiež zdolal všetky vrcholy. Ako sprievodca a značkár na trase vypomáhal aj Ondrej Tulec, ktorý má už trasu taktiež absolvovanú päť krát a tentokrát si prešiel časti v sedle bicykla. Vynikajúce výkony podali aj ďalší, ktorí absolvovali prvý deň vrcholy A trasy a druhý deň B trasy alebo iné kombinácie, Tomáš Kučera a Jardo Janáček z Bratislavy, manželia Kosorinovci z Dubnice, Jarka Poláková, Gabika Mikovčáková, Zdenka Pekárková ako aj nováčik Michal Mateáš, ktorý to pre zranenie členka vzdal. V cieli ich čakali aj ďalší úspešní zdolavatelia týchto vrcholov, ktorí sa pre rôzne príčiny nemohli na tejto obľúbenej akcii tento rok zúčastniť. Boli to Marcel Chládek, ktorému sa to podarilo dvakrát, Štefan Čadecký jeden krát a Teodor Braciník účastník všetkých ročníkov šesť krát. Tentokrát mu to pošramotené rebrá pri futbale nedovolili ale bol ako vždy morálnou podporou aspoň cez telefón.
II.kategória, variant B, zľahčený: 65km/prevýšenie 2500m odpovedá asi 90km.
Treba poblahopriat za vynikajúce výkony aj tým, ktorí zdolali všetkych 14-vrcholov B-trasy a to boli Peter Balek a sprievodca František Žabka. Obdiv patrí takisto aj tým čo sa zúčastnili iba jeden deň ako Bohuš Galvánek, Ivan Galvánek, Ľubomír Galvánek, Peter Šotkovský, Anton Ficek, Frederika Maťašovská, Martina Březovičová, Eduard Macášek, Iveta Šulganová, Pavol Stenchlák, Ľubomír Kubánek, Janko Chromík, Emil Chilý, Eliška Ponechalová, Ondrej Baránek a Jaroslav Mikovčák.
Aj tento ročník sme mali prieskumníkov na horských bicykloch, ktorí absolvovali upravenú trasu a boli to Peter Kurka, Pavol Stenchlák na druhý deň ako aj náš znáčkár a sprievodca na trase Ondrej Tulec, ktorý si to tentoraz užíval v sedle bicykla.
Poďakovať treba aj Evke Braciníkovej, ktorá zabezpečovala prepravu batožiny, Igorovi Kubíkovi, ktorí zabezpečil výrobu diplomov, Petrovi Kajánkovi s B-sportu, Radovanovi Majcherovi s RM-sportu ako aj Silvestrovi Pastvovi z firmy Instal a Jaroslavovi Mikovčákovi za pohostenie šampanským. Taktiež vedeniu firmy Kinex, ktorú na tejto akcií aj reprezentovali bratia Galvánkovci, ktorým ďakujeme za výrobu tričiek pre našich sprievodcov s logom „KH“. Ďalej patrí vďaka aj Márií Ondruškovej s personálom Suľkovskej pivárne za vynikajúcu obsluhu a vydaj chutných klobás.Všetkým sme udelili čestné diplomy za podporu pri organizovaní tejto náročnej turistickej akcie. Celkom sa akcii zúčastnilo 49 turistov aj napriek predpovediam prehánkoveho počasia nakoniec bolo v sobotu ideálne počasie a taktiež v nedeľu to bolo skoro podľa našich predstáv. Neboli to len členovia ŠKT-KNM ale aj turisti zo širokého okolia.
Zatiaľ sa počas týchto desiatich ročníkov zúčastnilo vyše dvesto zdatných turistov z ktorých niektorí si to prešpapali už niekoľkokrát. Zdolať všetkých 14 vrcholov A-kategórie dokázalo už 57 turistov z ktorých 27 sa to podarilo už viac krát.
Takže počet sa uctihodne rozrastá a po chystaných úpravách nás bude v budúcom roku 2013 určite ešte viac lebo to bude už 11. ročník a ten musí stať za to. Takéto veľmi náročné akcie sa nedajú robiť bez podpory turistického oddielu ŠKT-KNM , ktorý je od roku 2009 členom MŠK K. N. Mesto aj od mesta ako aj priazne pre šport v K. N. Meste od pána primátora Ing. Jána Hartela. Touto cestou im všetkým veľmi pekne v mene všetkých členov ďakujem.

Fotodokumentáciu z akcie nájdete na našom webe (sobota, nedeľa) alebo tiež aj na linke v picassaweb

Žabka František, predseda ŠKT-KNM.