Nachádzate sa tu

Kysucká stovka 2013

8. marec je spätý s oslavou MDŽ, ale 8. marec 2013 je významným dňom pre náš turistický oddiel pri MKŠS v Kysuckom Novom Meste.
Športový klub turistiky Kysucké Nové Mesto organizoval už 3. ročník KYSUCKEJ STOVKY. Kysucká stovka je jediná zimná stovka na Slovensku.
Náš turistický oddiel organizuje krátke výlety do okolia nášho mesta, ale aj náročnejšie akcie vo všetkých formách turistiky.

Významné akcie nášho turistického oddielu sú výstupy na Vreteň, Otváranie a Zatváranie Kysuckej brány, Kysucké Himaláje, Letný a Zimný prechod Kysuckej vrchoviny a množstvo iných akcií.

Ako vznikla KYSUCKÁ STOVKA? Turistike sa venujem vyše 25 rokov, rád sa túlam na bicykli, bežkách, ale posledných 5 rokov som objavil novú záľubu - diaľkové turistické pochody, dogtrekkingy (diaľkové pochody so psom). Absolvoval som množstvo túr s dĺžkami cez 100 km v rôznych pohoriach na Slovensku, v Čechách, ale aj v Alpách v Rakúsku. Kysuce sú krásne, máme tu miesta, ktoré som chcel ukázať aj iným vyznávačom dlhých pochodov

V roku 2011 sme organizovali Kysuckú stovku prvý krát (97km/ 4120 m+ ). Na štarte sa vtedy zišla malá skupinka vyznávačov diaľkových pochodov z Čiech, Maďarska a samozrejme zo Slovenska, na Kysuciach sa im veľmi páčilo. Najstarší účastník pán Julo Suran mal 70 rokov! Štartovalo 30 ľudí, celý pochod prešlo 15 ľudí.

V začatej tradícii treba pokračovať a tak v roku 2012 spoznávala naše Kysuce ďalšia partia ľudí, ktorí sa prezývajú Diaľkoplazi. Vlani si veľký obdiv získal nevidomý turista Peter Lecký, ktorý so svojím vodičom, neskôr so mnou absolvoval 18 km náročnej trasy. Vlani sa postavilo na štart 43 ľudí, do cieľa prišlo 18 ľudí – tieto počty vyjadrujú náročnosť Kysuckej stovky.

V dňoch 8.– 10.3.2013 ŠKT KNM organizoval už 3. ročník Diaľkového turistického pochodu KYSUCKÁ STOVKA 120km/ 5400m+.
Trasa viedla z Radole do Snežnice, Zástrania, okolo Vadičovskej doliny s prechodom do Klubiny, Starej Bystrice, neskôr sa vystúpalo na Veľkú Raču a zišlo do Oščadnice. Z Oščadnice trasa pokračovala do osady Kýčera, Čadce, Husárik, Chotárny kopec, Petránky, Mičekovci, Nesluša, Majtánky, Tábor do KNM. Po trase sme navštívili aj novopostavené rozhľadne nad Starou Bystricou – BOBOVEC a rozhľadňu na Zákopčí na Marťakovskom kopci.
Parametre trasy 3. ročníka Kysuckej stovky sú 120km/ 5400 m+. Túto trasu treba prejsť za 32 hodín!
Na Kysuckej stovke je zaujímavý aj štart, štartuje sa večer o 22:00 hod. Tretí ročník Kysuckej stovky slávnostne odštartoval primátor Kysuckého Nového Mesta pán ing. Ján Hartel.
Na štarte stálo 60 turistov z toho 5 žien, celú trasu prešlo 33 účastníkov z toho 4 ženy.
Najrýchlejší účastníci prešli 120km vzdialenosť za 25:33 hod.

Nočná príroda má svoje čaro, svit mesiaca, zvuky zvierat, východ slnka, to všetko sú neopakovateľné zážitky, ktoré treba raz zažiť ako o nich sto krát počuť

Po trase Diaľkového turistického pochodu sa účastníci pohybujú samostatne alebo v skupinkách, niektorí bežia. Na trase sú rozmiestnené kontroly, ktoré účastníci postupne zbierajú. Na Kysuciach som zaviedol nálepkový systém kontrol, čiže účastník si na kontrolách nalepí lepku do kontrolnej karty a pokračuje ďalej podľa popisu trasy. Na živých kontrolách sa účastník môže občerstviť, doplniť vodu, môže si poležať..

Vo svete je množstvo Diaľkových pochodov, ultrabehov a medzi najznámejšie patrí
THE NORTH FACE ULTRA - TRAIL DU MONT BLANC. To je pochod v okolí Mont Blancu, hlavný pochod, beh má dĺžku až 160 km. Na tento ultrabeh sa treba kvalifikovať, čiže získať kvalifikačné body z pochodov, ktoré si vyberú organizátori UTMB zo Chamonix.

Kysucká stovka počas svojej krátkej histórie získala už tri krát štatút kvalifikačného preteku pre UTMB za 3 body. Čiže účastníci, ktorí prejdú danú trasu na Kysuciach v časovom limite, pozbierajú všetky kontroly, získajú 3 body.
Zorganizovať stovku je náročné, bez pomoci kamarátov by to nešlo.
Chcel by som poďakovať svojej manželke Gabike, synom, že mi pomáhajú pri organizácii tejto náročnej akcii. Veľké ďakujem patrí p. ing. Mariánovi Kolenovi za pomoc pri organizácii.
Kontroly na trase zabezpečovali páni: Peter Kurka, Rasťo Kupšík, Erik Kameňovský, Martin Kučerík, Teo Braciník, Ondrej Tulec, Adam Tabaček a Dušan Šrenkel – priatelia, ďakujem Vám za pomoc.
KYSUCKÚ STOVKU 2013 podporili MKŠS Kysucké Nové Mesto, GARMIN.sk , Pavol Srnánek, Rabčan Zdeno, pani Evka B., Gymnázium J. M. Hurbana v Čadci a ZŠ Nesluša.
Nad bezpečnosťou účastníkov na trase dohliadali členovia HS – Kysuce – ďakujeme Vám.

Bližšie informácie nájdete na www.kysuckastovka.wbl.sk

Roman Minarovič, ŠKT Kysucké Nové Mesto