Nachádzate sa tu

Rochovica 2013

Už dvanásty krát si kysuckí turisti zamenili prvomájové oslavy za turistický pochod na Rochovicu. Toto podujatie má však aj iné prívlastky. Je súčasťou akcie „Sto jarných kilometrov“ a zároveň každoročne oficiálne zahajuje letnú turistickú sezónu.
Ranné počasie bolo v znamení nízkej oblačnosti, z ktorej nám našťastie nepršalo. Vďaka tomu sa pri štarte v Rudine stretlo veľké množstvo turistov.
Niektorí prišli peši alebo na bicykloch, iní prišli vlakom či autom. Po krátkom úvode sme vyštartovali klasickou výstupovou trasou z Rudiny. Pozerali sme pokračujúcu výstavbu nových domov na zelených lúkach nad Rudinou. Samozrejme naše pohľady patrili najmä rozkvitnutým stromom, kríkom aj kvietkom na lúkach. Nechce sa nám veriť, že pred necelým mesiacom tu bol ešte sneh. Chodník je celkom čistý, lemovaný zeleňou, ktorá prechádzala od bledozelených listov bukov, červeného smreku, cez zelené trávy až po tmavé borovice a smreky. V sedle pod Závrším si dávame chvíľu odpočinku a občerstvenia. Už medzitým vykúka slnko a oblačnosť sa trhá.
Pokračujeme ďalej, po modrej značke. Na miestach bývalých lesov sú už len holoruby, na niektorých miestach trčí zopár mohykánov. Jediným pozitívom sú výhľady do širokého okolia.
Vidieť dolné Kysuce, známe vrchy ako Brodnianka, Vretne, Steny. Bol opar, takže výhľady na Malú Fatru sa nekonali. Novinkou je novopostavený rekreačný miniareál Lalinok.
Kúsok od neho odbočujeme z modrej značky vychodeným chodníčkom smerom na Rochovicu. Prvé stúpanie, prvý vrchol, šup dole a potom znova hore na druhý, hlavný vrchol Rochovice (640m). Zápis do vrcholovej knihy a už nás kúsok pod vrcholom nás čaká akt odomykania Kysuckej brány.
Ten predvedie najprv náš predseda Ferko Žabka symbolickým kľúčom, potom pridáva Teo Braciník nejaký ten oné, veršík, a tiež dokončuje akt odomykania. Potom zostupujeme spočiatku strmším, potom už pekným chodníkom dole do Rudinky, kde pre všetkých účastníkov čaká vytúžený guláš aj iné občerstvenie plus stretnutie a debata so spolupútnikmi.
Čo už potrebuje človek viac? Okrem zdravia nanajvýš plány kadiaľ, kedy a s kým sa bude otvorení „Kysuckej brány“ túlať naprieč nádhernou kysuckou prírodou..
 

Dušan Šrenkel