Nachádzate sa tu

Sliezske Beskydy z Poľska (2013)

Ďalší, v poradí už tretí autobusový zájazd ŠKT Kysucké Nové mesto sa uskutočnil 28. júla do Sliezskych Beskýd tentokrát na poľskej strane. Boli naplánované trasy smerom na Skrzycne, Klimczok a na záver zastávka do žywieckého pivovaru.
Už celkom teplé ráno naznačovalo, že tento deň bude horúci. Tak sa aj stalo. Našťastie cesta ubehla bez problémov, do Poľska na sedlo Salmopolska sme sa dostali v predpokladanom čase. Ešte predtým vystúpili niektorí turisti na najdlhšiu trasu a to cez Baraniu Goru smerom na Skrzycne. My ostatní sme vystúpili až v sedle, časť išla trasu smerom na Klimczok a druhá najväčšia časť išla kratšiu trasu a to cez Malinovskeho Skalu na Skrzycne. Už pri nástupe bolo slušné teplo, už sme tušili že dnes to bude horúco. Pripojil som sa ku partii čo išla trasu na Klimczok. V tom teple sa mi to zdalo aj celkom rozumné, čo sa napokon ukázalo ako rozumné riešenie. trasa išla celkom pohodlným terénom až vychádzkovým, viac po lese s občasnými výhľadmi do okolia. Takto sme išli prvé tri hodiny. Prvé ozajstné stúpanie začalo až v sedle neďaleko vrchu Klimczok. V tom teple to nebolo moc príjemné, ešte že sme šli viac menej po tieni. Neskôr sa terén zmiernil, avšak začali pribúdať otvorené priestranstvá, kde už slnko slušne pražilo. Našťastie to netrvalo dlho a už sme boli pod samotným vrcholom. Ešte krátky výšvih a už sme boli hore na vrchole Klimczoku. Vrchol má nadmorskú výšku 1117 m a dominuje mu vrcholový vysielač. Keďže bolo dosť teplo a s tým následne aj letný opar, výhľady do diaľky sa nekonali. Najlepšie bolo vidieť chatu pod Klimczokom, na ktorú sme sa tešili. Chvíľa prestávky, vrcholové foto a už sme klesali z vrcholu smerom ku chate. Tam sme si dali občerstvenie, a potom sme už len klesali do cieľa, do mestečka Szcyrk, kde končili všetky trasy. Na spiatočnej ceste sme sa zastavili do žywieckeho pivovaru, kde sme ochutnali najznámejšie poľské pivo. Musíme uznať, že nám chutilo. Napokon nasledovala cesta domov, počas ktorej sme nezabudli poblahoželať niektorým oslávencom, najmä Annám, Hankám aj oslávencovi Bohušovi Galvánkovi k jeho životnému jubileu.
Celkovo tento zájazd dopadol dobre. najnepríjemnejšie bolo teplo, s ktorým sme však počítali. Našťastie ho v horách tak nepoznať ako v meste.

Dušan Šrenkel, účastník akcie