Nachádzate sa tu

Primátorský výstup na Holý vrch, 6. ročník

Dňa 1. septembra sa konal už 6. ročník primátorského výstupu na Holý vrch v Kysuckej vrchovine. Túto akciu zastrešuje turistický oddiel ŠKT Kysucké Nové Mesto v spolupráci s mestom Kysucké Nové Mesto. Holý vrch je zároveň najvyšším vrchom v katastri Kysuckého Nového Mesta, má nadmorskú výšku 912 m. Preto bol určený ako hlavný cieľ primátorského výstupu.
Už ráno nás privítalo zamračenou oblohou, našťastie však nepršalo. Na zastávke autobusu do Dolného Vadičova sa vďaka tomu začalo zbierať pomerne veľká skupinka ľudí. Prišiel nás privítať aj primátor nášho mesta, pán Hartel, ktorý sa však nemohol zúčastniť výstupu.
Trasu sme začali v Dolnom Vadičove. Asfaltovou cestou sme pokračovali smerom ku chate pod Ľadonhorou (asi už bývalej). Pozerali sme okrem pribúdajúcich novostavieb a chatiek aj oblohu, ktorá bola čoraz viac zamračená. Hádam to nebude tak strašné, povedali si asi viacerí. Netrvalo dlho a pred stúpaním do sedla pod Ľadonhorou začali padať prvé kvapky. Ako dobre, že sme pod stromami, ktoré nás aspoň trochu chránili pred kvapkami dažďa. Pomerne strmým, miestami aj šmykľavým chodníkom sme došli už za sprievodu dažďa do sedla. Tam sa pre našu radosť pridal aj severný vietor, takže teplé oblečenie, pršiplášte, pláštenky, bundy, dáždniky prišli vhod. Moc sme sa tam nezdržiavali, pokračovali sme v sprievode dažďa a vetra smerom na Holý vrch. Tam sme pod stromami dali vrcholové stretnutie s klasickým zvítaním, blahoželaním k zdolanému výstupu aj pohostením. Keďže dážď aj vietor neustával, pokračovali sme ďalej po hrebeni Stien a klesaním až do Kysuckého Nového Mesta. Bolo mokro a šmykľavo, nielen od blata ale aj od vápencových skál, opatrnosť bola na mieste. Keď sme zišli už do sedla pod Poľanou, postupne prestalo pršať a mohli sme pozhadzovať všetky prostriedky do dažďa. Napokon už len klesajúcou zvážnicou do Budatínskej Lehoty smerom do Radole, kde sme v pivárni u Kultana ukončili akciu.
Aj napriek počasiu sme zhodnotili akciu ako vydarenú. Preverili sme si psychické odhodlanie ako aj funkčnosť nepremokavého oblečenia a obutia. Napriek nie najpriaznivejšiemu počasiu bola slušná účasť. Mnohí okoloidúci si museli pomyslieť, kde sa tí ľudia trepali v takom nečase. Na to už musí odpovedať každý sám. Ale asi začneme uvažovať o výstavbe aspoň provizórneho prístrešku na Holom vrchu.

Dušan Šrenkel, účastník akcie