Nachádzate sa tu

Ľadonhora 2007

Športklub turistiky Kysucké Nové Mesto usporiadal  v nedeľu 8. 4. 2007  už 16. ročník „Veľkonočného výstupu na Ľadonhoru“.
Keďže  bolo ráno veľmi pekné slnečné počasie zišlo sa autobusovej stanici v Kysuckom Novom Meste veľké množstvo turistov zo širokého okolia. Do Horného Vadičova, Kubaščíkov sme sa presunuli autobusom, ktorý bol zabezpečený turistickým oddielom, ale jeho kapacita nestačila tak sme využili aj spoje SAD do Horného Vadičova a taktiež do Poviny, odkiaľ sa vybrala taktiež jedná skupina, ktorá si želala nejakú zmenu oproti minulosti.
Trasa z Poviny, Tatarovce pokračovala po zelenej turistickej značke do sedla Skríželné a odtiaľ už na vrchol Ľadonhory, kde sa stretli z účastníkmi najväčšej skupiny, ktorá štartovala od Kubaščíkov a po modrej značke išla na vrchol. Na vrchole sa rozprúdila tradičná zábava pri, ktorej nechýbala veľkonočná šibačka, tej sa nevyhla žiadna žena alebo dievča. Boli tu  aj posledné  zbytky snehu tak mohla byť aj guľovačka alebo polievačka. Všade okolo týchto malých snehových plôch sa predvádzali v plnej svojej kráse snežienky, ktorých tu bolo mimoriadne veľa. Napočítali sme na kopci vyše 200 turistov, ktorí si užívali veľkonočnú pohodu v lone prekrásnej prírody, keďže boli aj pekné výhľady na okolité pohoria hlavne Kysuckú vrchovinu, Kysucké Beskydy z dominantou Veľkou Račou ale hlavne hrebeň Malej Fatry od Kľaku až po Veľký Rozsutec, takže bolo vidno vlastne skoro celé pohorie. Tieto pohľady sa nám naskytli nielen z vrcholu Ľadonhory, ale hlavne z vrcholu Holého vrchu, kde sa o hudobné spestrenie so spevom postarali "muzikanti z pod Ľadonhory", bratia Vnukovci a turisti z Lopušných Pažiti. Trasa domov viedla potom po hrebeni Stien cez Poľanu do Budatínskej Lehoty a odtiaľ do Radole, Kultána kde bol aj záver tohto vydareného pochodu. Po hrebeni  Stien sme ešte postretali ďalších turistov, ktorí sa vybrali na túru neskoršie alebo im táto trasa  lepšie vyhovuje. Akcie sa zúčastnili nielen turisti ŠKT Kysucké Nové Mesto, ale aj nadšenci turistiky zo Žiliny, Považskej Bystrice, Rajeckých Teplíc, Třinca, Čadce a Turzovky. Na vrchole obdržali všetci pamätný list, na ktorom bola pekná fotografia hrebeňa Stien a vrcholu Ľadonhory fotená z hrebeňa Veľkého Vreteňa, odkiaľ sa dá vlastne pozorovať celý tento masív dominanty dolných Kysúc.

--- Žabka František ---