Nachádzate sa tu

Štefanský zimný výstup na Vreteň, 34. ročník

Dňa 26.12. usporiadal ŠKT KNM 34. ročník Sv.Štefanského zimného výstupu na Vreteň - 819,5 m. n. m. v Kysuckej vrchovine.

V skoré ráno od 8.00 do 8.30 pri teplote okolo + 4 °C sa vybralo z Radole od pivárne u Kultána 532 zaprezentovaných účastníkov na 34. ročník tradičného výstupu na Vreteň. Počasie na toto ročné obdobie bolo viac ako priaznivé a vôbec nič nenasvedčovalo tomu, že sa práve ujala vlády pani Zima. Štart bol priebežný, aby si turisti po trase moc nezavadzali. Cesta na vrchol pripomínala dlhý nekonečný ľudský reťazec, ktorý sa hadovito krútil až na vrchol. Tesne pod vrcholom turistov privítal nový, vkusne upravený turistický prístrešok a nový masívny drevený kríž, pri ktorom horelo množstvo sviečok za našich zosnulých priateľov. Pri tejto príležitosti je nutné poďakovať všetkým zanietencom z Radole za krásne dielo - Nový kríž, krásny Nový prístrešok, ktorý sa tam pýtal viac než dosť a za úpravu celého chodníka. Ďakujeme !!! (turisti z celého okolia). Po príchode na vrchol sa ukázalo aj slniečko a tak si mnohí mohli užívať výhľady, či už na hrebeň Malej Fatry, Javorníky, Kysuckú vrchovinu alebo časť Kysuckých Beskýd, mierne pofukoval južný vetrík. Na vrchole sa účastníci zapísali do vrcholovej knihy návštev, navzájom si pogratuľovali a poďme sa zohriať dolu do obecného úradu v Radoli. Niektorí zvolili späť trasu ku kaplnke na medzivretenie alebo aj výstupovú trasu. Postupne všetkých 532 zapísaných a prihlásených účastníkov zostúpilo v pohode a v poriadku do cieľa v Radoli do obecného úradu. Trasa merala približne 6 km/450 m prevýšenia, dosť náročná pre tých čo dožičili svojmu telu počas sviatkov dosť kalórií, ale tu sa ich zbavili aspoň čiastočne. Na obecnom úrade v Radoli každý účastník obdržal pamätný list, pohárček s logom výstupu a malé občerstvenie. Okrem toho mnoho iných a mimoriadnych cien obdržali aj mimoriadni účastníci, napr.

Najmladší účastník: Trizuliak M - 19. mesačný CA, Laš A - 22.mesačný KNM, Malík B - 2,5 ročný KNM, Harrison H - 2,5 ročný KNM, Bílešová P - 3 ročná KNM, Maca E - 3 ročný KNM.

Najstarší účastník: Kavecký 85 ročný KNM, Šimun J 83 ročný ZA, Kubík O 74 ročný KNM, Lukáčová B 74 ročná KNM, Prochádzková M 68 ročná ZA, Husárová K 67 ročná ZA.

Najpočetnejšia rodina: Dubeňová 10 členov Radoľa, Cabuková 9 členov KNM, Macová 8 členov KNM.

Najvzdialenejší účastník: Cardoso A - Portugalsko, Maca M - Holandsko, Uhlitsch R - Nemecko .

Najvzdialenejší turistický oddiel: Liptovská teplá 8 členov, Čierne 7 členov.

Najvernejší účastníci, ktorí sa zúčastnili všetkých 34 výstupov: Tulec Ondrej KNM, Janoš Miroslav Lopušné Pažite.

ďalej účastníci: z Olomouca, Brna, Třebíča, Třinca, Karvinej, Českého Těšína, Bratistavy, Brezna, Jihlavy, Šale, Žarnovice, Turzovky, Čierneho a z celého blízkeho okolia.

V príjemnej vianočnej atmosfére sa tu postretali ľudia opäť po roku, pospomínali na rôzne zážitky a postupne zase odchádzali domov obohatení o pekný turistický zážitok. Celkovo na vrchol Vretňa v tento deň vystúpilo oficiálne 532 ľudí, no okrem toho mnoho ďalších účastníkov sa nezapísalo na prezentácii, takže účasť v skutočnosti bola omnoho vyššia

Za tento úspech musíme poďakovať aj sponzorom: Stavbyt Dubeňovci, Drogéria Bona, obec Radoľa, Pohostinstvo u Mičiana, Piváreň u Kultána, Sklenárstvo u Jakuba, Code s. r. o., Tlačiareň Jánošík, K&K spol. s. r. o. , Zásek, rýchle občerstvenie na námestí, Mestský úrad KNM, Hostinec u Pražáčky.

Teodor Braciník