Nachádzate sa tu

Vrcholové knihy 2015

Čo hovoria vrcholové knihy na Vreteni a Tábore , čo nám napísali, čo videli a sa dozvedeli od turistov a všetkých návštevníkov týchto dvoch vrcholov ?

VRCHOLOVÁ KNIHA NÁVŠTEV NA VRETENI – Kysucká vrchovina

Vrchol Veľkého Vretňa-výška: 819,5mnm je dominantou a strážcom nášho mesta a blízkeho okolia. Vedie tam zelená turistická značka s KNM od vlakovej a autobusovej stanice. Je to 6,5km a 466,5m prevýšenia. Toutou trasou na vrchol vystupuje veľa ľudí. No nielen s KNM , ale aj s Radole, ale pripájaju sa na ňu aj z iných tras. Na vrchole je plechová skrinka v ktorej je umiestnená vrcholová kniha návštev , do ktorej návštevníci vrcholu Vretňa zapisujú svoju návštevu. Škoda že nie všetci tu svoju účasť na vrchole zaznamenajú. Z vrcholu sú najkrajšie výhľady teraz v zime keď stromy svoje ošatenie zhodili a su nahé. Pri dobrej vyditeľnosti je vidieť na všetky svetové strany – od vrcholov a hrebeňov Kysuckej vrchoviny, Malej Fatry, Javorníkov a Kysuckých Beskyd.

Novú knihu som vymieňal koncom roka 2015. Na obale knihy je časť turistickej mapy Kysucká vrchovina aj s oblasťou Vretňa .Vo vnútri je nalepený plán činosti Športklubu turistiky Kysucké Nové Mesto. Na titulnej strane je veršík ktorý víta každého návštevníka. Do knihy ľudia postupne zaznamenavajú svoju účasť na vrchole - dátum , hodinu výstupu, aké je počasie, čo je vidieť, aká partia ide ,odkiaľ a kam smerujú, aký bol výstup – ťažký, ľahký, veľké teplo, dážď ,silný vietor, tma , hmla , svoje dojmy, postrehy a dokonca tam nechávaju otlačky labiek aj štvornohý priatelia. Ľudia sa tu stretavjú pri rôzných priležitostiach a podujatiach. Mnohých neodradia ani zlé poveternostné podmienky. Veľa ľudí si tu chodí zabehať- zatrénovať pre zlepšenie svojej kondície a pre krajšiu a lepšiu postavu , ale aj pre radosť s pohybu v tej najkrajšej telocvični – prírode, ktorá Vás privíta vždy s inou a inou výzdobou a prekvapením. Vždy je tu niečo nové a je načo pozerať a prečo sa tu opäť štverať.
Svedčí o tom aj počet návštevníkov v termíne zhruba od konca decembra 2014 a zhruba do konca 12.mesiaca 2015. Do vrcholovej knihy návštev svoju návštevu zaznamenalo 2125 ľudí. Skutočnosť je určite ešte väčšia. Medzi najvýznamnejšie podujatia ktoré sa tu uskutočnili a prilákali veľa ľudí patria :
Svätoštefanský zimný výstup ( 472 úč. )
Siľvestrovský výstup Snežnických Bikerov ( okolo 100 úč. )
Veľa Siľvestrovských a Novoročných výstupov jednotlivcov a malých skupiniek (okolo 100 úč.)
Cyrilo – Metodejský výstup Radolčanov a ľudi z blízkého okolia (okolo 100 úč.)
1.turistický výstup MŠ a ZŠ Radola (okolo 50 úč.)
Vysvätenie nového kríža na vrchole (vyše 100 úč.)
Medzi tých ktorým vrchol strašne chýba a nemôžu bez neho pomaly ani spať patria :
Peter Mrvečka ( dobre vyše 100x ), Borák Miro st. ( cca 100x), Peter Kuchár (v r.2014 -100x , r.2015- vyše 60x ), Lukáš Bieleš , Jojo a pes Oli (okolo 60x) , Milan a pes Norko (okolo 50x) a mohol by som menovať ďalších a ďalších.
Ešte niečo odkiaľ na vrchol prišli návštevníci :
Portugalsko, Holandsko, Švedsko, Taliansko, Poľsko, Nemecko, Čechy, Morava-Vyškov, Senec, Handlová, Holíč, Horná Orava, Ružín, Čadca, Žilina ,no a samozrejme veľa návštevníkov z blízkého okolia Radole a KNM.

VRCHOLOVÁ KNIHA NÁVŠTEV NA TÁBORE - Javorníky

Na vrchol Tábora - výška: 697,4mnm vedie modrá turistická značka s KNM od vlakovej a autobusovej stanice. Je to 3,4 km a 344,4m prevýšenia ( cesta Vila Galvánka ). Toutou trasou na vrchol vystupuje menej ľudí. Zaúživanejšia je trasa od Dreviny v KNM, cez Skotňu a ku krížu, odtiaľ na vrchol. Na strome je antikorová skrinka v ktorej je umiestnená vrcholová kniha návštev , do ktorej návštevníci vrcholu Tábor zapisujú svoju návštevu. Škoda že ani tu nie všetci svoju účasť na vrchole nezaznamenajú. V tomto období keď je už na vrchole postavená nová Rozhľadňa ,sa nám z jej vrcholu ponúkaju krásne výhľady , a začína na vrchol prichádzať väčšie množstvo ľudí. Ešte krajšie budú keď sa ukončí celý výrub stromov na vrchole a celé okolie sa do poriadku , aby sa tu každý dobre cítil a opäť sa tu vrátil. Pri dobrej viditeľnosti bude vidieť tiež na všetky svetové strany ,ale aj na osady a celé okolie.

Kniha bola vymenená tiež koncom roka 2015. Na obale knihy je časť turistickej mapy Javorníky s oblasťou Tábora a vo vnútri sú informácie o akciách ŠKT KNM. Titulná strana tiež uvíta veršíkom každého návštevníka. Ľudia tu robia podobné záznami ako na vrchole Vretňa. Niektorí tam zanechali aj veršíky ako napr.:

Prázdniny si treba užiť,
do prírody treba chodiť!
Výhľady tu máme krásne,
píšeme o nich už i básne.
Katka Šotkovská a Tatiana Zajacová.
Alebo :
Trošku zima trošku mráz,
ó koniferka zohrej nás.
Pije s nami dedo mráz,
na Kysuciach vôkol nás je tu more krás.
Ľudová tvorba .( básnik neznámi )

Návštevnosť by bola určite vyššia keby nebolo všade toľko blata a zničených chodníkov. Musíme vydržať pokiaľ sa neukončí ťažba. Aj napriek tomu návštevnosť bola celkom slušná .Na vrchole sa do knihy zapísalo 1182 ľudí. Aj na Tábor chodia rekordmani ako napr.:
Lukáš Bieleš ( 50x ), Jožko Judák ( 33x ),Martinka a Gaya ( 33x ), Pegy a Ja ,Roman a Delly a ďalší a ďalší.
A ešte odkiaľ boli návštevníci :
Č.R.-Mělník, Karvina, Bratislava, Opava, Stará Ľubovňa, Rajecké teplice, Kunerad a z blízkeho okolia.
Ešte prosba : s knihou zaobchádzať opatrne, vždy zabaliť do igelitového vrecka aj s tužkou a vložiť do skrinky a zavrieť priklop ! Ďakujem .
Na záver prajem všetkým návštevníkom našej krásnej prírody veľa zaujmavých túr, krásných zážitkov a stretnutí, nevšedných postrehov, nových síl, nových priateľstiev a čo je hlavné – šťastných návratov.
Ak sa chceme v našej krásnej telocvični po celý rok dobre cítíť, tak ju dobre opatrujme a chráňme ju !!! , ona nám to vráti.
ŠKT KNM Teodor Bráciník