Nachádzate sa tu

Otváranie 100 jarných kilometrov 2016

Ani chladné a výnimočne pre túto dobu zasnežené počasie neodradilo mnohých kysuckých turistov otvoriť 24. apríla 2016 letnú turistickú sezónu už tradične na známej rozhľadni na Marťákovskom vrchu. Tá sa nachádza na rozhraní chotárov obcí Zákopčie, Ochodnica a Nesluša. Na výstup boli pripravené turistické trasy z Čadce, Zákopčia, Krásna nad Kysucou, Kysuckého Nového Mesta a Nesluše. Občerstvenie na vrchole zabezpečovali, tiež už tradične, turisti z Rakovej, za čo im patrí veľká vďaka. Okrem nich sa akcie zúčastnili aj turisti z oddielov z Čadce, Svrčinovca, Vysokej nad Kysucou, Kysuckého Nového Mesta, Čierneho, no i z blízkej Moravy. Vzhľadom na počasie, ktoré v daný deň vládlo, boli najviac využité najkratšie výstupové trasy, najmä z Nesluše a Zákopčia. Počasie sa žiaľ podpísalo aj na nižšej účasti, aká bola po minulé roky. Našťastie to neubralo z príjemnej a najmä priateľskej atmosféry, ktorá vládla na tomto mieste. Najviac ľudí bolo samozrejme pri hlavnom ohnisku, ktorým sa šírila vôňa opekanej slaninky a iných dobrôt. Na druhej strane rozhľadne bolo pripravené ďalšie ohnisko a v ňom tradičná kysucká špecialita, pečené zemiaky v pahrebe. Bolo ich neúrekom, takže sa ušlo každému.

Oficiálny program začal okolo poludnia, otvoril ho príhovorom predseda RR KST Čadca Ferko Žabka. Potom prebehlo odovzdávanie strieborných odznakov za dlhoročnú prácu v prospech turistiky na Kysuciach Marte Balošákovej a Stanislavovi Mrázikovi, pamätných listov a blahoželania k životným jubileám. Je potešujúce, že ani počasie neodradilo viacerých turistov zúčastniť sa niekoľkých súťažných disciplín, z ktorých najviac zaujalo chodenie na chodúľoch. Keďže výhľady boli len do najbližšieho okolia, veľký nával na návštevu rozhľadne nehrozil. Napokon sme sa všetci povzbudení vzájomnými srdečnými stretnutiami postupne rozišli podľa svojich možností do svojich domovov.

Tento deň si jar podávala ruku so zimou. Takže pohľad na zelenú trávičku pokrytú vrstvičkou bieleho snehu tiež nebol na zahodenie. Ale napriek tomu pevne dúfame, že na ďalší rok, ako aj na ďalšie najbližšie akcie, bude počasie k nám priaznivejšie, užijeme si jarnej (letnej i jesennej) prírody a namiesto pršiplášťov a návlekov budeme vyťahovať opaľovacie krémy.

Dušan Šrenkel