Nachádzate sa tu

Výstup na Ostrú a Tlstú (2016)

Ďalší autobusový zájazd ŠKT Kysuckého Nového Mesta sa konal 15. mája 2016 a smeroval do oblasti turčianskej strany Veľkej Fatry, kde na nás čakali známe turistické ciele, vrchy Ostrá a Tlstá. Patria medzi dominanty samotného Turca a sú radené medzi najkrajšie vrcholy Veľkej Fatry.
Ráno počas cesty sme pevne verili, že vyjdú predpovede, ktoré sľubovali polooblačnú, nanajvýš oblačnú oblohu s minimom zrážok. Optimistické myšlienky neodradila ani ranná prehánka. Našťastie v dedinke Blatnica, kde sme začínali, po zrážkach nebolo ani stopy. Prevažná väčšina turistov smerovala Gaderskou dolinou smerom na vrch Tlstá. Niektorí z nás si najprv odbehli na Blatnický hrad. Počas pomerne strmého výstupu sme navštívili známu jaskyňu Mažarná, kde sme obdivovali to, čo dokáže vytvoriť voda spolu s vápencom za tisíce rokov. Nad jaskyňou sa otvárajú prvé výhľady do turčianskej kotliny. Neskôr lesnými serpentínami a miestami aj strmým výstupom pokračujeme až na vrcholové lúky Tlstej. Z nich sa otvárajú výhľady na celý Turiec s Martinskými hoľami a Kľakom. Úchvatné sú aj skalné galérie a pohľady do doliny Konský dol. Posledné metre a už sme na rozložitom vrchole pri vrcholovom smerovníku. Počas prestávky a občerstvenia obdivujeme bežcov, ktorí svižným behom smerujú ďalej na Ostrú a v týchto miestach majú tiež občerstvovaciu stanicu. Počasie bolo príjemné, stále pod mrakom, ale trochu chladno. Asi sa začínajú prejavovať traja zamrznutí. To je jedným z dôvodov pokračovať ďalej. Niektorí z nás zostupujú smerom do sedla Muráň a dolinou Konský dol sa vracajú do Blatnice. Ostatní volia cestu hrebeňom cez vrchy Ľubená a Bágľov kopec smerom na vrch Ostrá. Počas cesty nás obiehajú viaceré skupinky bežcov. Obdivujeme ich najmä vzhľadom na šmykľavý terén, kde opatrnosti nikdy nie je dosť. Na Zadnej Ostrej si dávame oddych a kocháme sa pohľadmi na okolité vrchy a samotný hlavný hrebeň Veľkej Fatry. Ten sa ešte len prebúdza zo zimného spánku, zato stromy v dolinách sú nádherne zelené. Zároveň sa posilníme pred strmým výstupom na samotnú Ostrú. Čaká nás totiž skalnatý chodník, zaistený fixnými reťazami a upravenými schodmi. Zážitkom bol prelez cez skalné okno. Ešte jedna skalka a sme na samotnom vrchole. Oproti sebe máme po severnej strane Tlstú, pričom až teraz obdivujeme jej rozsiahle skalné galérie. Počasie síce nepraje fotografovaniu, ale zopár dokumentačných záberov sa vždy spraví. Napokon nasleduje už len zostup do Blatnice, kde čaká náš autobus.
Aj napriek nie najfotogenickejšiemu počasiu možno hodnotiť akciu ako veľmi dobrú. Atraktívne vrchy Ostrá a Tlstá učarovali každému a viacerí z nás, vrátane mňa, navštívili tieto končiny prvýkrát v živote. Aj keď bol miestami šmykľavý terén, našťastie sa nestal nijaký vážnejší úraz a určite všetci si odnášali silné zážitky z tohto prekrásneho kúta Veľkej Fatry.

Dušan Šrenkel