Nachádzate sa tu

Silvestrovský výstup na Ľadonhoru (2016)

Na konci roku 2017 – na Siľvestra sa turisti z KNM a okolia rady stretávajú na vrcholoch, na ktorých sa počas celého roka stretávali a spoločne na nich zažili mnoho pekných , ale aj menej príjemných zážitkov , odkiaľ sa im naskytali ojedinelé pohľady na našu krásnu prírodu , v krásnom ale aj horšom počasí, kde vaše srdce potešil nejeden fantastický východ slnka, ale aj západ , ale aj strieborné pohladenie mesiaca , alebo jemné kvapky drsnej studenej hmly, ale čo je hlavné, že sa tu stretajú vždy dobrí ľudia rôzného veku, pohlavia, vyznania a všetci idu za krásami nášho čarovného Slovenska a jeho dobrými ľuďmi.
A tak aj posledný deň roka 2016 sa vybrali aj na vrchol Ľadonhory 999mnm v Kysuckej vrchovine. Z KNM autobusom do Horného Vadičova – Kubaščikov. Šofer autobusu bol ochotný nás vyviesť až na vrchol ak mu namontujeme na predok a koniec autobusu vrtuľu.Od autobusovej zástavky sa vydalo 69 turistov a dvaja štvornohý priatelia človeka na vrchol Ľadonhory cez Holý vrch, Steny až do Radole a KNM. Ráno bola teplota -11,5°C. Vietor nefúkal, čim sme vystúpili vyššie a vyššie bolo teplejšie – inverzia ako býva na horách - krásne jasno, modrá obloha , bezvetrie ,primrznutý sneh ,miestami bol chodník vyšmýkany a bolo nutné zvýšiť pozornosť na maximum. Na vrchol šľapal každý podľa svojích síl možnosti a nálady. Nakoniec sme všetci vystúpili na vrchol Ľadonhory kde sa podávali ruky, prialo sa len to naj- najlepšie ,veľa zdravia , radosti ..., rodinam, priateľom a všetkým blízkym , ako aj veľa krásných zážitkov a hlavne šťastné návraty. Nechýbalo ani šampanské. Na vrchole sa stretlo vyše 70 ľudí. Naskytli sa nám aj krásne výhľady na hrebeň malej Fatry ako aj na Beskydy, na vrcholy Babej hory , Pilska, V.Raču alebo na Lysú horu ,tiež na bielé more z hmly vo Vadičovskej doline, jednoducho bolo čo obdivovať, bola to odmena za námahu pri výstupe. Potom sme sa rozišli viacerými smermi, ale najviac sa nás pobralo po hrebeni stien do KNM.Stretali sme ešte ďalších účastníkov ktorí išli na vrchol opačnou cestou a to z KNM.
Na Holom vrchu bola zástavka – občerstvovačka. Všetci sa navzájom núkali rôznými dobrotami a špeciami. Samozrejme spoločne sme si zaspievali Slovenskú hymnu posledný krát v r.2016.Bola tu vynikajúca nálada, ktorú umocňovalo krásne počasie a výhľady - teplota okolo +4°C.Postupne sme pokračovali hrebeňom Stien až na Poľanu, na malú lúku, aj tu sme si tiež zaspievali a to pieseň - Aka si mi krásna ty rodná zem moja. Postupne sme zišli do Budatinskej Lehota , Radole , KNM
a domov na oslavu Siľvestra.
Trasa merala okolo 13km /450m. Celková účasť bola cca 90 ľudí.
Ďakujeme starému roku 2016 za krásne zážitky a stretnutia.

Za ŠKT KNM Teodor Braciník