Nachádzate sa tu

Vrcholové knihy 2016

Zaujímavosti z vrcholových kníh na Vretni a Tábore , čítajte čo do nich zapísali turisti a návštevníci týchto dvoch vrcholov v roku 2016.

VRCHOLOVÁ KNIHA NÁVŠTEV NA VRETNI – Kysucká vrchovina
Vrchol Vretňa-výška: 819,9mnm je dominantou a strážcom nášho mesta a blízkeho okolia. Vedie tam zelená turistická značka č.TZT 5543 s KNM od vlakovej a autobusovej stanice. Je to 6,5km a 466m prevýšenia. Touto trasou na vrchol vystupuje veľa ľudí. No nielen s KNM , ale aj s Radole, ale aj zo Snežnice , Zástrania a iných tras. Na vrchole je plechová skrinka v ktorej je umiestnená vrcholová kniha návštev , do ktorej návštevníci vrcholu Vretňa zapisujú svoju návštevu. Škoda že nie všetci tu svoju účasť na vrchole nezaznamenajú. Z vrcholu sú najkrajšie výhľady teraz v zime keď stromy svoje ošatenie zhodili a sú nahé. Pri dobrej viditeľnosti je vidieť na všetky svetové strany – od vrcholov a hrebeňov Kysuckej vrchoviny, Malej Fatry, Javorníkov a Kysuckých Beskyd.
Novú knihu som vymieňal koncom roka 2015. a ešte je v nej dosť strán na ďalšie záznami aj v tomto roku 2017. Na obale knihy je časť turistickej mapy Kysucká vrchovina aj s oblasťou Vretňa .Vo vnútri je nalepený už nový plán činnosti Športklubu turistiky Kysucké Nové Mesto na rok 2017. Na titulnej strane je veršík ktorý víta každého návštevníka vrcholu. Do knihy ľudia postupne zaznamenávajú svoju účasť na vrchole - dátum , hodinu výstupu, aké je počasie, čo je vidieť, aká partia ide ,odkiaľ a kam smerujú, aký bol výstup – ťažký, ľahký, veľké teplo, dážď ,silný vietor, tma , hmla , svoje dojmy, postrehy a dokonca tam nechávajú otlačky labiek aj štvornohý priatelia človeka. Ľudia sa tu stretávajú pri rôznych príležitostiach a podujatiach. Mnohých neodradia ani zlé poveternostné podmienky. Veľa ľudí si tu chodí zabehať- zatrénovať pre zlepšenie svojej kondície a pre krajšiu a lepšiu postavu , ale aj pre radosť s pohybu v tej najkrajšej telocvični – prírode, ktorá Vás privíta vždy s inou a inou výzdobou a prekvapením. Vždy je tu niečo nové a je načo pozerať a prečo tu opäť vystúpiť.
Svedčí o tom aj počet návštevníkov v termíne od 1.januára 2016. do 31. decembra 2016. do vrcholovej knihy návštev svoju návštevu zaznamenalo 1855 ľudí čo je oproti roku 2015 ( 2125 zaevidovaných účastníkov ) menej o 270 ľudí. Skutočnosť je ale určite väčšia pretože každý svoju vrcholovú návštevu nezaznamená. Medzi najvýznamnejšie podujatia ktoré sa tu uskutočnili a prilákali veľa ľudí patria :
Ešte na siľvestra 31.12.2015. už od 23,15 hod. tu čakali na nový rok 2016. Marušovci Milan, Martin, Miro ml. , ako aj Macúšovci Peter a Jozef, ďalej Pechal Miloš , Sládek Jozef, Fero Sidor, Mrvečka Marcel, Peter, Mrmusová Mirka a Borák Miro. Počkali aj Nový rok 2016 a zapriali všetkým milovníkom Vretňa do Nového roku všetko naj-naj.
6.1. Na tri krále 47. ľudí
7.2. Japonsko- Sayaka + Edita z Martina
27.3. Hanka a Majka - Praha
5.4. Miro M. – 10,20 teplota 23°C !!! (24-krát )
7.5.- 7,40hod- Jojo a pes Oli – diviak na ceste
10.6. – žiaci 3. a 4.A – 37. žiakov z Radole
11.6. – na bajkoch – T Hutyra a M Mrenka
27.6. – I.roč. výstupu ZŠ Rasdola – 20. čl.
5.7. – Cyrilo Metodejský výstup – 22.ľudí + TV Markýza
12.8. – Spomienkový výstup na počesť vyhorenia mesta KNM – 40. ľudí
25.8. – Severovýchodný hrebeň – diviačia skupinka – Miro M
15.9. Miro M – 100x
15.10. – radioamatéri – OK2VWB + OK2HIJ
5.11. – Dukla TN -14.úč.
12.11. – biker – Michal G. a Slavo K
26.12. - Svätoštefanský zimný výstup - 331. úč. + črieda jeleňov
31.12. – Siľvestrovský výstup skupiniek a jednotlivcov – 195. ľudí
Rekordy návštev :
Mrvečka Peter – 131x
Mrvečka P. ml – 31x
Miro M – 127x
Jojo a pes Oli – 80x
Milan a pes Norko
a mohol by som menovať ďalších a ďalších. Ešte niečo odkiaľ na vrchol prišli návštevníci :
Portugalsko, Holandsko, Švedsko, Taliansko, Poľsko, Nemecko, Čechy, Morava-Vyškov, Senec, Handlová, Holíč, Prešov, BA, Horná Orava, Ružín, Čadca, Žilina ,no a samozrejme veľa návštevníkov z blízkeho okolia Radole a KNM.

VRCHOLOVÁ KNIHA NÁVŠTEV NA TÁBORE- na rozhľadni - Javorníky
Na vrchol Tábor - výška: 697,4mnm vedie modrá turistická značka s KNM od vlakovej a autobusovej stanice ,od turistického smerovníka pri Ľudovej škole umenia. Je to 3,4 km a 344,4m prevýšenia na vrchol ( cesta Vila Galvánka ). Táto modrá turistická značka značená v mapách ako č.TZT 2681 vedie až do Zákopčia, je to okolo 16km. Touto trasou na vrchol vystupuje menej ľudí. Zaužívanejšia je neznačená trasa od bývalej Dreviny v KNM, cez Skotňu a ku krížu pod Táborom, tu si väčšina ľudí oddýchne a občerstvi sa, a odtiaľ na vrchol. Je kratšia ale strmšia a keď je popršané a blatisto je nepríjemnejšia. V jeseni keď vyrastie vysoká tráva , tak človek neznalý chodníka tam môže aj poblúdiť. Je to neznačkovaný chodník. Potom z tohto chodníka sa napojíme na modrú tur. zn. a vystúpime po nej až na vrchol. Trasa po modrej tur. zn. je príjemnejšia, jednoduchšia ,krajšia ,bezpečnejšia a poskytuje viac pekných výhľadov. Z vrcholu Tábora sa nám ponúkajú krásne výhľady na celé okolie a pohoria. Na východ na Kysuckú Vrchovinu, na juh na Malú Fatru, na západ na Javorníky , na sever na Kysucké a s časti na Moravské Beskydy. Antikorová skrinka v ktorej je umiestnená vrcholová kniha návštev je umiestnená už na konštrukcií rozhľadne čim je chránená od nepriaznivých poveternostných podmienok. Predtým bola na strome pri turistickom smerovníku a málo ľudí si ju všimlo, teraz je na viditeľnejšom mieste. Návštevníci vrcholu Tábor tu zapisujú svoju návštevu. Škoda že ani tu nie všetci svoju účasť na vrchole nezaznamenajú. Na vrchol prichádza stále väčšie množstvo ľudí obdivovať krásy dolných Kysúc. Ešte krajšie budú keď sa ukončí celý výrub stromov na vrchole a celé okolie sa dá do poriadku , aby sa tu každý dobre cítil a opäť sa tu rad vrátil. Počet ľudí ktorí navštívili vrchol a zaznačili v knihe svoju účasť sa v roku 2016 zvýšil na 2792 ľudí ,oproti návšteve s minulého roku a to 1182.V roku 2016 som na vrchol dal dve knihy a sú tu priložené aj informácie o turistických akciách ŠKT KNM.
Sú tu rôzne záznamy ako napr.:
1.1.2016. o 00,00,00 hod. tu vítali Nový rok Martin a Janga- chválili krásny ohňostroj nad mestom.
1.1.2016. sa tu konal prvý ročník Novoročného stretnutia turistov a priaznivcov turistiky, a prírody keď sa tu stretlo vyše 100. účastníkov.
Rekordér ultramaratónec Bieleš Lukaš ktorý na vrchol vystúpil 66x ale z rôznych kútov Kysúc
19.8. Kolaudácia rozhľadne na Tábore p. Anteckým a ďalšími členmi realizačného týmu.
30.9. Návšteva vyše 80 žiakov z Clementisovej školy, návšteva Suľkovského turist. oddielu, ďalej výstup na E-bikoch Janoška Ľ, Šúpol M – Snežnica - Tábor – Snežnica, výstup na kolobežkách Jojo a Lilka zo Žiliny.
1.10. – stretnutie turistov narodených v mesiaci október – Oktobriačikov a ich hosti – 29. ľudí.
Bivakovanie na najvyššom poschodí – s čakaním na fotenie ranného východu slnka ktoré kvôli rannej hmle bolo neúspešné a už o týždeň bolo úspešné – ultramaratónec - Minarovič R. a pes Delly.
Krásny výbeh tu majú aj ďalší psíčkari : Martinka +Gaya , Milan + Norko, Roman+ Delly, Edo+Rodík, Stano + Tara,
Okrem toho na vrchol vystúpili aj ľudia nie len z blízkeho okolia, ale aj cudzinci:
12.8. dvaja turisti z Rassie, 23.10. Cervena Cvezda Srbia- Damir Živanov + 7. ďalších kamarátov, turisti zo Strakoníc, Českej Třebovej, Brna. Ďalej turisti z : Košíc, Šale, Ľubochne, Brezna, Liptovskej Teplej, Púchova, Pezinku, Michaloviec a celého blízkeho okolia. Každý kto príde na vrchol sa tu môže posadiť, odpočinúť, občerstviť sa, popozerať krásne prostredie, okolie, vrcholy, doliny, jednoducho si tu príde na svoje. Môže si tu aj opiecť slaninku alebo klobásku a využiť tak voľný čas na príjemný odpočinok, jednoducho v prírode je vždy fajn, alebo ako ja hovorím : ,,eňo – ňuňo – paráda´´.
Ešte prosba : s knihou zaobchádzať opatrne, vždy zabaliť do igelitového vrecka aj s tuškou a vložiť do skrinky a zavrieť priklop ! Ďakujem .
Na záver prajem všetkým návštevníkom našej krásnej prírody veľa zaujímavých túr, krásnych zážitkov a stretnutí, nevšedných postrehov, nových síl, nových priateľstiev a čo je hlavné – šťastných návratov.
Ak sa chceme v našej krásnej prírode po celý rok dobre cítiť, tak ju dobre opatrujme a chráňme ju !!! , ona nám to vráti.
Teodor Bráciník